מעצב פנים

מעצב פנים

למה כדאי להיות מעצב פנים ולעסוק בתחום?

עיצוב פנים הוא ללא ספק אחד התחומים המרתקים ביותר שניתן לעסוק בהם. במאמר הבא נבין מה זה אומר להיות מעצב פנים, איך מתקבלים לעבודה מן הסוג הזה ומה כולל מסלול ההכשרה

מעצב פנים הוא איש מקצוע מבוקש שעובד מול לקוחות פרטיים, אדריכלים, מהנדסים וחברות בינלאומיות. בעידן המודרני יש משמעות מיוחדת לתפקיד של מעצב פנים וכדאי להחזיק בו בגלל מספר סיבות בולטות:

א. משכורות גבוהות – מעצב פנים יכול לעבוד בתור עצמאי או להצטרף כשכיר לחברה העוסקת בתחום. המשכורות בענף גבוהות ונעות סביב עשרות אלפי שקלים בחודש. מעצב רשאי לצבור ניסיון, להרחיב את תחום הידע ולהשתלב גם בפרויקטים ספציפיים של שיפוץ, בנייה ותמ"א 38 ברחבי הארץ. המשכורות גבוהות לא רק בישראל אלא גם במקומות נוספים בעולם.

ב. תנאים נוחים – כדאי להיות מעצב פנים כדי לעבוד בתנאים נוחים שלא קיימים במשרות אחרות. מעצב מחזיק במשרה דינאמית וגמישה. הוא לא סגור בתוך משרד ולא מוגבל לחלל עבודה מסוים. רוב העבודה של המעצב מתבצעת בשטח, בבתי קפה ובפגישות עסקיות. התנאים הם חלק בלתי נפרד מאופי העבודה של המעצב וכך הוא צובר השראה.

ג. שילוב בין אדריכלות ודקורציה – מעצב פנים הוא בין אנשי המקצוע היחידים שיכולים להרשות לעצמם לשלב בין תחומים שונים. הוא יכול להתחיל את מסלול ההכשרה בלימודי אדריכלות, להמשיך עם עיצוב פנים דקורטיבי ולקנח בתכנון ושינוי חללים פנימיים במבנה. התחום עצמו אמנם התפתח מהאדריכלות, אך מאז אמצע המאה הקודמת כבר מדובר במקצוע שעומד בפני עצמו.

 

 

הכשרת מעצב פנים מחייבת קורסים ייעודיים. מכללות ברחבי הארץ מציעות את הקורס במסלול בוקר, צהריים וערב. המסלול מתאים לגברים ונשים והוא כולל שילוב בין הקניית ידע תיאורטי ומעשי. כל הקורסים במסלול ההכשרה מועברים על ידי אנשי מקצוע המגיעים עם ניסיון מוכח. הקורסים הם הזדמנות ללמוד על התחום ועל המאפיינים שלו. בנוסף, מי שעובר את ההכשרה יכול להתנסות בתחומים מקבילים כגון:

  • נגרות
  • תאורה
  • חשמל
  • ריהוט
  • צבע
  • טקסטיל
  • מערכות מיזוג אוויר
  • בניית תכניות עבודה

 

בישראל אין מגבלות רישוי על העיסוק בתחום עיצוב פנים וההבדלים בין אנשי מקצוע נובעים בעיקר ממסלול ההכשרה. במילים אחרות, אדם שרוצה לעסוק בתחום וגם להשיג יתרון מול נותני שירות אחרים לא יכול להרשות לעצמו לוותר על הכשרה יסודית. הלקוחות לא יכולים להשתמש ברישיון כדי להשוות בין אנשי מקצוע. כל אדם רשאי להציג את עצמו בתור אדריכל פנים או מעצב פנים, אך רק מעטים באמת יכולים לנצל את הידע שלהם כדי להציע שירות לקהל הרחב. מעבר לכך, מעצבי פנים מקצועיים שצוברים ניסיון  ומקבלים תואר אקדמי ממוסד מוכר מאוגדים תחת אגודת אדריכלי הפנים בישראל. הם זוכים למעמד מיוחד ואותו ניתן לנצל לטובת השגת משכורות גבוהות ומספקות.

 

למי מתאימה עבודה בתחום?

חשוב לציין כי העבודה בתחום מתאימה לגברים ונשים בטווח גילאים רחב. יש צעירים שמצליחים להביא לידי ביטוי את השאיפות היצירתיות שלהם מיד אחרי צבא, לעומת אחרים שדווקא מגלים את ההיבט הזה בגיל הזהב. העבודה מתאימה למי שאוהב צבע, עניין ודקורציה וניתן ליצוק לתוכה לא מעט משמעויות חדשות. זו עבודה מומלצת שכדאי לבצע לפחות פעם אחת בחיים ולצורך העשרת הידע האישי.

 

לסיכום, כדאי להיות מעצב פנים ולעסוק בתחום בגלל המשכורות, התנאים השילוב עם תחום האדריכלות ובעיקר מסלול ההכשרה המרתק.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן