גביע

שומר הגביע

עונת ההוקי של ליגת ה-NHL בצפון אמריקה מסתיימת עם הענקת "גביע סטנלי" לקבוצה הזוכה. יחד עם זאת, הקבוצה לא שומרת על הגביע, ובניגוד למפעלים או ענפי ספורט אחרים, הוא עובר לידיו של שומר מקצועי המחויב להגן עליו. אותו שומר הוא למעשה עובד של ארגון ההוקי, המשמש בעצמו בתור אוהד של אחת הקבוצות.

התפקיד הנחשק יכול להגשים חלומות בעיקר עבור אוהדי הוקי. אין אוהד שלא רוצה להניף בעצמו את הגביע החשוב ביותר, לשים אותו בארון, וכמובן להצטלם איתו למזכרת. המשרה הזו מבטיחה מענה על הצרכים הללו ותגמול כספי נאה. השכר הספציפי עבור שומר הגביע של ליגת ה-NHL נשמר כסוד כמוס, אך סביר להניח כי הוא מגלם בתוכו רמת סיכון גבוהה ושעות עבודה רבות.

האם כל אחד יכול לשמור על גביע?

השאלה העיקרית העולה מתוך משרה שכרוכה בשמירה על גביע היא למי זה מתאים. כאמור, ברוב מפעלי הספורט המשוחקים בישראל ובאירופה לדוגמא הקבוצה לוקחת איתה את הגביע למועדון. כל מועדון כדורגל או כדורסל בעולם מפעיל לפחות אולם אחד המכיל את כל הגביעים, וגם בענפי ספורט  אישיים נהוג לתת את הגביע לשחקן. תחרויות טניס, סנוקר או ענפים אולימפיים מסתיימים כאשר השחקן עונד מדליה או לוקח גביע.

במילים אחרות, כנראה שרק חובבי ההוקי יכולים להתנסות בחוויה הייחודית של שמירה על גביע. הם מוזמנים לנסוע לקנדה או לצפון ארצות הברית, ולהתעניין לגבי משרה שתאפשר להם את הקרבה האופטימאלית לגולת הכותרת של הענף.

דרישות המשרה והחסרונות של התפקיד

לא כל אחד יכול להתקבל למשרה רגילה כמו שמירה על גביע. יש מספר דרישות לתפקיד:

א. אחריות – גם אוהדים מסורים של קבוצות מתחרות צריכים לגלות אחריות בבואם לשמור על הגביע. מלבד הערך הסנטימנטלי, מדובר על פריט ששווה הרבה מאוד כסף.

ב. מקום מגורים – תושבי ישראל או מדינות מרוחקות מצפון אמריקה יתקשו להתקבל למשרה שתחייב אותם לשמור על גביע סטנלי. ארגון ה-NHL זקוק לעובדים שגרים קרוב, ויכולים להגיע תוך זמן קצר אל אולמות המשחק, הטקסים וכדומה.

ג. עבר פלילי – היעדר עבר פלילי הוא תנאי מרכזי לקבלה לעבודה. המועמד צריך להוכיח רקע נקי לחלוטין, ועבודה קודמת בארגונים צבאיים או משטרתיים בהחלט יכולה לעזור.

החסרונות של המשרה יכולים להיות סיכון גבוה שהעובד לוקח על עצמו. כאשר זהות השומר מתגלה, הוא חשוף לפריצות, גניבות ושודים. בנוסף, העובד לא יכול לקחת את הגביע איתו לכל מקום או להשתמש בו לצרכים שאינם מאושרים על ידי מנהלת הליגה. לסיכום, מדובר על משרה מעניינת אך היא אינה מתאימה לכל אחד, וסביר להניח שגם בעתיד תמשיך להיות מאוישת על ידי תושבי קנדה או צפון ארצות הברית.

דילוג לתוכן