עוזר הפקה/במאי

Cinema clapboard with ticketsמי שרוצה להשתלב בתחום התקשורת, ולהשפיע על מוצרי התרבות יכול להתעניין לגבי משרות שונות. התפקיד העיקרי ממנו כדאי להתחיל הוא עוזר הפקה, אך בעלי ניסיון יכולים גם לנסות להגיש מועמדות עבור משרת במאי. תנאי הקבלה משתנים בהתאם להיקף ההפקה ולדרישות הספציפיות.

ההמלצה העיקרית היא לברר לגבי משרות פנויות בהתאם למעמד המקצועי והרקע האקדמי – תואר בתקשורת. מי שרוצה להתקבל למשרה בתור תפקיד ראשון יכול לפנות אל חברות הפקה, או ליצור קשר עם הגורמים המקצועיים בעזרת נציגי האוניברסיטאות והמכללות. כמעט בכל מוסד להשכלה גבוהה המקיים מסלולי תקשורת יש נציג מן הסוג הזה. הנציג יכול לעזור לסטודנטים צעירים להשתלב בתחום, ולהשיג תפקיד של עוזר מתחיל לבמאי או למפיק. לעומת זאת, בעלי קריירה בתחום התקשורת עם ניסיון בהפקות יכולים לפנות ישירות אל המפיק הראשי או הבמאי.

אפשרויות קידום רבות

היתרון של משרת עוזר בהפקות, סרטים וסדרות בא לידי ביטוי בכמות גדולה של תקנים. כל הפקה זקוקה לפחות לעוזר אחד, ולכן קל יחסית למצוא משרה פנויה. מנגד, היצע העובדים עדיין גדול יותר מהביקוש, ולכן יש תחרות על כל תפקיד. מועמד המעוניין לקבל את המשרה חייב להראות ערך מוסף, מחויבות וכישרון. המשרה הזו נחשבת חלומית ומבוקשת, משום שהיא מאפשרת קרבה אל עולם הזוהר.

קל מאוד להתקדם מהמשרה הזו אל תפקידים בכירים אחרים. עוזר הפקה או במאי שמבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר בפרויקט הראשון יקבל באופן כמעט מיידי הצעות עבודה נוספות. זהו יתרון שלא קיים בתחומים אחרים, בתוך ומחוץ לעולם התקשורת.

החסרונות של עולם הזוהר

עולם הזוהר הרבה פחות נוצץ מכפי שנהוג לחשוב, ולכן גם במשרה של עוזר הפקה או במאי יש חסרונות:

  1. תחרותיות – המשרות הללו אינן מתאימות למי שחסר את יצר התחרותיות. כאמור, הביקוש גדול, ויוצר מצב בו ישנה תחרות עצומה על כל משרה פנויה או אפילו מאוישת. מועמד שרוצה להשתלב בתחום צריך להיות מאוד תחרותי, ולשמור על מעמדו גם באמצעים קיצוניים.
  2. שכר – עוזרים ובמאים בשלבים הראשונים של הקריירה משתכרים מעט מאוד. התקציב עבור הפקה מחולק בין עובדים רבים, ובהפקות קטנות קשה מאוד להוציא ממנו משכורת סבירה.
  3. לחצים – הפקה פועלת תחת לחצים מטעם הגוף המשדר, המפרסמים, קרנות המימון ועוד. העוזרים והבמאים נמצאים בלב העניינים, ונאלצים להתמודד עם כל הלחצים הללו בצורה סבלנית ומקצועית, מבלי לפגוע באמת האמנותית שלהם.

לסיכום, המוני צעירים מעוניינים להשתלב בתחום התקשורת, וחולמים על משרה בתור עוזר הפקה או במאי. יש הבדלים מקצועיים משמעותיים בין שני התפקידים הללו, אך קיימים גם מאפיינים משותפים אותם כדאי להכיר.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן