עבודה בבתי אבות – עבודה מספקת ומאתגרת

כיום, רוב בתי האבות בישראל הפכו למקום שנעים לשהות בו והם משתחררים בהדרגה מהתדמית המוסדית והמרתיעה שדבקה בהם בעבר. אנשים כיום חיים שנים רבות יותר, ובאיכות חיים גבוהה יותר. למרות שהם שומרים על יכולות רבות, רבים מהם בוחרים לעבור למקום מוגן יותר שבו הם יוכלו להרגיש בטוחים ונינוחים. למעשה, בתי האבות הפכו למפנקים עד כדי כך שישנם דיירים רבים שבוחרים לעבור אליהם מתוך צרכים חברתיים ורצון בפעילות מהנה עם אנשים בני גילם.

כאשר נכנס לתוך בית אבות איכותי אחד הדברים הראשונים בהם נבחין הוא החלל המזמין והנעים של בית האבות, דיירים בני עבודה בבית אבותגיל הזהב מחויכים ומרוצים ועובדי המקום שמעניקים יחס אישי חם ואיתו תחושה טובה. תנאי המחיה הנוחים של הדיירים והרוח הטובה שלהם משפיעים על האווירה כולה. כיום, אנשים בבתי אבות אינם נדרשים להתמודד אל מול דלות וחוסר נוחות כבעבר. העבודה עשויה להיות מאתגרת לפרקים, אך יש בה גם סיפוק מיוחד במינו שיכול להיות רק בעבודה שתורמת תרומה של ממש לרווחתם ולשלוות נפשם של אחרים.

 

לעבוד בבית אבות

אדם שבוחר לעבוד בבית אבות יגלה עד מהרה שהוא נדרש לסבלנות רבה במקרים מסוימים. זהו אינו מקום שמתאים לאנשים קצרי רוח. אנשים מבוגרים עשויים להיות איטיים יותר בתגובותיהם, אך אין פירוש הדבר שיכולתם מוגבלת. יש להקדיש לכל דייר תשומת לב ולהתאים את הקצב להתנהלות שלו. במקביל, יש לגייס סבלנות ויכולות רגשיות במצבים של מתחים בין הדיירים השונים, ולעתים בין הדיירים לבין בני משפחתם. העובדים צריכים להביא עמם חיוניות ושמחת חיים כדי לתרום לאווירה מעודדת ונעימה בין כתלי המוסד. מן הצד השני, העבודה דורשת טקט רב ועדינות כדי לסייע לכל אחד מהקשישים במקום לקבל את הטיפול הטוב ביותר.

עובדי בית אבות רבים מגלים בעצמם כישורים נפלאים. הסיפוק שבתרומה לאיכות החיים של בני הגיל השלישי, הקרבה אליהם וההיכרות עמם – כל אלה מעניקים עבודה שיש לה משמעות של ממש. קשרים מיוחדים נרקמים בין דיירי המבנה לעובדיו, והקשרים הללו מעשירים את שני הצדדים. לעתים נדרשת רק הקשבה וסבלנות כדי ליצור קשר מיוחד במינו עם אדם שחווה דברים רבים ומעניינים. ההבדל בין עבודה זו לכל עבודה אחרת נובע מכך שלכל פעולה במוסד מן הסוג הזה יכולה להיות משמעות וערך אשר מלווים אתכם לכל מקום.

בבית האבות נפגוש בבעלי מקצועות רבים ושונים. לרוב ישהה במקום רופא גריאטרי שמטפל בצרכים הרפואיים של הדיירים הרבים במבנה. אחיות סיעודיות ומטפלות סיעודיות יסייעו לקשישים שנזקקים לכך בדרכים רבות ושונות. בבית האבות נפגוש גם בצוות תמיכה גדול בתחומי האדמיניסטרציה וכמובן גם בתחומי התחזוקה והניקיון. צוות נוסף עוסק בפעילויות הפנאי והבידור של הדיירים שעתותיהם בידיהם. ולבסוף נפגוש בדרך כלל בעובדת סוציאלית שמטפלת בצרכים הרגשיים והנפשיים של דיירי בית האבות.

לסיכום, עבודה בבית אבות היא עבודה מאתגרת ומספקת מתאימה לסוג מסוים של אנשים, אנשים שיודעים לתת ומעוניינים להפוך את הנתינה למרכז חייהם.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן