מהנדס קונסטרוקציה

מהנדס קונסטרוקציה

הנדסת מבנים היא תחום מאתגר הכולל תכנון מבנים למצבים גבוליים של תפקוד ושירותי בדק בית. עבודתו של מהנדס קונסטרוקציה מוסדרת בחוק המהנדסים והאדריכלים, שמטרתו להבטיח שרק אנשי מקצוע בעלי רישוי, ידע וניסיון מתאים יעסקו בתחום. כך ניתן לצמצם את הסיכון לחיי אדם ולשמור יציבות המבנים.

מהנדס קונסטרוקציה
מהנדס קונסטרוקציה

 

אלו התפקידים העיקריים של מהנדס קונסטרוקציה מוסמך:

א. תכנון – מהנדס בניין (קונסטרוקציה) הוא איש מקצוע המוסמך לתכנן מבני מגורים, מבנים ציבוריים, אולמות, גשרים, מבני תעשייה, מחסנים ועוד. עליו להתחשב בחוזק המבנה המיועד וביציבותו. התכנון נובע משיקולי ביסוס ועמידות המבנה ברעידות אדמה, רוחות והטרחות נוספות. עבודת התכנון של מהנדס קונסטרוקציה גם מושפעת משיקולי חיסכון במשקל ועלות שיקולי ביצוע.

ב. בחירת שלד וחומרים – מהנדס בניין (קונסטרוקציה) תורם לבחירת השלד והחומרים המשמשים לבנייה. עליו להכיר את סוגי החומרים השונים ולהמליץ על השלד המתאים לפי אופי המבנה הצפוי.

ג. ביצוע בדק בית – מהנדס בניין מוסמך לזהות ליקויי בנייה ולספק חוות דעת הנדסית. ביצוע בדק בית הוא חלק בלתי נפרד מעסקאות נדל"ן על נכסים ישנים וחדשים. המעורבות של המהנדס קבילה בבית המשפט והיא מאפשרת הגשת תביעה נגד גורמים שאחראיים על ליקויי בנייה. בנוסף, במקרה של בעיות בטיחות משמעותיות עשויה מעורבתו של מהנדס קונסטרוקציה למנוע אסון ולהציל חיים.

בדק בית של מהנדס קונסטרוקציה
בדק בית של מהנדס קונסטרוקציה

כיצד מתבצעות עבודות בדק בית של מהנדס קונסטרוקציה?

ברמה הטכנית, מהנדס קונסטרוקציה מתמקד בכל הנושאים הקשורים לליקויי בנייה ובדק בית. בתחום האיטום והנזילות הוא צריך לבדוק בעיות רטיבות ולזהות את המקורות תוך שימוש במכשור מתקדם. אפשר להתייעץ עם מהנדס קונסטרוקציה לגבי בדיקת מערכות אלקטרו מכאניות ומערכות חשמל ואינסטלציה בבניינים רבי קומות, בהתאמת חלונות לתקן ישראלי ולצורך איתור סדקים בטיח וקירות המעידים על בעיות קונסטרוקטיביות.

המקצוע של מהנדס קונסטרוקציה מפגיש בין אנשי מקצוע שונים והוא מחייב מעורבות של קבלנים ובעלי מלאכה. המקצוע מבוסס על תהליך ארוך של הכשרה, אך ניתן לעסוק בו רק לאחר צבירת ניסיון. מהנדס בניין (קונסטרוקציה) מעורב בכל שלבי הבנייה וניתן להתייעץ איתו מהתכנון המוקדם ועד בדיקות הגמר.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן