מתדלק

5 עובדות על מכונאות רכב

כשאנחנו הולכים למוסך, אנחנו מצפים שאנשיו יטפלו ברכב היטב. לא כולם יודעים זאת, אבל פעמים רבות הטיפול מתבצע במסגרת התחום הרחב של מכונאות רכב, אשר רוב המוסכים עוסקים בו במידה זו או אחרת. לפניכם חמש עובדות, שאינן בהכרח טריוויאליות, על התחום ועל עבודתם של המכונאים כמכלול.

זהו השם הרשמי של המקצוע

מכונאות רכב היא הצורה המובהקת ביותר של טיפול במוסך כפי שאנחנו חושבים עליו. מכונאות עוסקת בעיקרון בהיבטים הטכניים והמכניים של מערכות הרכב, בין אם הבלמים, מערכות ההנעה, מערכות ההיגוי, הדלק ועוד. פעמים רבות הגבולות בין התחום לבין תתי תחומים אחרים, דוגמת חשמל רכב, מצטמצמים.

לא רק המומחים עוסקים בתחום

אם מתבוננים בנתונים "הרשמיים" (למשל, האתר של "דפי זהב"), הרי שיש נכון לעכשיו 529 מוסכים בישראל אשר מתמחים במיוחד במכונאות רכב. בפועל, כאמור, כמעט כל מוסך מבין כ-3,500 המוסכים הפועלים בישראל, על פי אותה רשימה, מעניק שירותים שונים בתחום של מכונאות רכב. מוסך מורשה מאזדה למשל, מעניק שירותי מכונאות הקשורים לדגמי מאזדה בלבד, וכדומה.

מכונאי רכב

רצוי להתאים את המוסך לרכב

מכונאות רכב היא תלויית רכב – לכל יצרנית או אפילו דגם מבית היוצר שלה יש מאפיינים ייחודיים משלו, אותם צריך להכיר מכונאי הרכב כדי שיוכל לטפל בהם היטב. זו הסיבה שהופכת את המוסכים המורשים לבחירה הכרחית בלא מעט מצבים. אם יש לכם רכב מאזדה, הרי שהאופציה הטובה ביותר עבורכם היא לשים פעמיכם אל מוסך מאזדה רשמי. בדרך זו ניתן לקבל טיפול המותאם באופן מלא לרכב, תוך שימוש בחלפים מקוריים של היצרנית או של גורמים מטעמה.

לימודי מכונאות הרכב השתנו לאחרונה

עד לפני מספר שנים, היה ניתן ללמוד מכונאות רכב במוסדות הלימוד השונים. הנחיות חדשות של משרד הכלכלה התעשייה שינו את התמונה, כך שכיום נהוג ללמוד תחת זאת קורסי אוטוטרוניקה. שינוי זה מבטא את ההתפתחות המאסיבית של תחום הרכב בשנים האחרונות, ובעיקר את המעבר שלו להתבססות על מערכות ממוחשבות יותר מאשר מכניות. ניתן למצוא כיום רמות שונות של קורסי אוטוטרוניקה, כאשר ההכשרה המקצועית המתקבלת במהלך הלימודים היא בהתאם.

לא רק במוסך – גם על גבי המסך

יש מספר סרטי קולנוע מפורסמים אשר מעמידים במרכזם מכונאי, בין אם ככינוי ובין אם בצורה ישירה. "המכונאי" משנת 2004 הוא סרט מדע בדיוני עמוס פרסים, שזכה לפרסום בעיקר בשל תצוגת המופת של כריסטיאן בייל שהשיל מתפקידו 27 קילוגרמים לצורך התפקיד. "המכונאי" הוא גם הכינוי של מתנקש קשוח, שגולם בסרטי פעולה בעלי שם זה בשנות ה-70 על ידי צ'רלס ברונסון וב-2011 על ידי ג'ייסון סטיית'ם. בסרטים אלה באה לידי ביטוי הקשיחות המזוהה עד היום בעיני רבים עם התחום.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן