רב לחתונות

רב לחתונות

אף על פי שמי שרוצה לעבוד בתחום בתור רב מקצועי בהחלט צריך לרכוש לעצמו ניסיון ומיומנות בניהול טקסים שונים, כיום אין הסמכה מיוחדת עבור רב לחתונה אזרחית וכל אחד יכול לקיים את הטקס בלי קשר לקבלת תעודת זוגיות או הכרה על ידי הרשויות.

רב לחתונות אזרחיות

בני זוג שלא רוצים להתחתן לפי ההלכה היהודית יכולים לעשות זאת בחתונה אזרחית בחו"ל או בטקס נישואין רפורמיים. למרות שטקסים מן הסוג הזה לא מוכרים בישראל על ידי הרבנות, ניתן לקיים אותם על ידי רב או רבה השייכים לזרם הרפורמי ועברו את ההסמכה המתאימה. בנוסף, חתונה אזרחית יכולה להתבצע על ידי כל אדם: אין הסמכה ספציפית לרב מן הסוג הזה ולכן יש בני זוג שמקיימים את הטקס עם חבר, בן משפחה, קולגה ולעיתים אפילו סלבריטי.

אדם שרוצה לעבוד בתור רב לחתונות צריך להכיר את קהל היעד. מטבע הדברים, טקס של חתונה אזרחית מיועד לבני זוג שלא מעוניינים בטקס ההלכה הדתית. המשמעות היא שהרב צריך לנהל טקס חלופי לפי תחומי העניין של הלקוחות. בנוסף, רב לחתונות של חילונים מנהל טקסים עבור בני זוג חד מיניים. החתונה האזרחית מנוהלת על ידי הרב ללא הבדל דת, גז, מין, לאום או נטייה מינית ולהן היא מהווה אלטרנטיבה ראויה ואף מומלצת לטקס המסורתי והמיושן.

מה הקשר בין רב רפורמי וחתונה אזרחית לבין תעודת זוגיות?

בניגוד למה שנהוג לחשוב, מי שרוצה לעבוד בתור רב רפורמי או לנהל טקסי חתונה אזרחית לא קשור לזכות להנפקת תעודת זוגיות. התעודה מעידה על כך שהנושאים אותה הם בני זוג. הזכאות להוצאת התעודה היא לבני זוג החיים יחד ומנהלים משק בית משותף. המסמכים היחידים הדרושים לצורך הוצאת התעודה עם תעודת זהות או דרכון, ובמקרה של גירושין או פטירה גם תעודה מתאימה המעידה על כך. העלות היא 1,000 ש"ח לזוג ואין שום מעורבות של רב בתהליך הוצאת התעודה.

על אף האמור לעיל, אדם שרוצה לעבוד בתור רב חילוני לחתונות בהחלט צריך להכיר את המאפיינים של תעודת זוגיות ולהמליץ עליה. הרבה בני זוג מתייעצים עם רב מן הסוג הזה לגבי התעודה אך הם לא מבינים את המשמעות. באופן עקרוני, אלו הסיבות העיקריות בגללן כדאי לנהל את הטקס עם רב חילוני ולהוציא תעודת זוגיות קבילה בבית משפט:

  • שוויון זכויות מלא בפני מוסדות ציבוריים ורשויות מקומיות
  • התאמה מלאה לערכים ליברליים ומודרניים
  • חופש בבחירת הטקס והיעדר הגבלותרב לחתונות
  • חיסכון בבירוקרטיה ובעלויות
  • שמירה על פרטיות
  • זכויות אישיות מלאות
  • זכויות ירושה של נכסי בני הזוג

לסיכום, כל אדם יכול להחליט שהוא מתחיל לנהל חתונה אזרחית. במקרה של חתונה רפורמית עליו להיות רב המוסמך לכך, אך בכל מקרה אין קשר בין סוג ההסמכה לבין האפשרות להנפיק תעודת זוגיות.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן