מהי גרפולוגיה?

גרפולוגיה היא תחום שמנסה לקשור בין כתב יד של אדם לבין אישיותו. התחום זוכה להתעניינות כבר שנים רבות והוא עומד במרכזם של מחקרים אקדמיים ומקצועיים. בנוסף, השימוש בטכניקות שמזוהות עם התחום הזה קיים גם בעולם משאבי האנוש, גיוס העובדים, החקירות, המשפט ועוד.

גרפולוגיה

הנחות היסוד של המקצוע

יש כמה הנחות יסוד שניתן להצביע עליהן בהקשר של גרפולוגיה כמקצוע. ראשית, הנחת המוצא היא שתכונות מסוימות באות לידי ביטוי בכתב היד של האדם. כתוצאה מכך ניתן לכאורה לעקוב אחר כתב היד ולהסיק ממנו ממצאים לגבי התכונות האישיות. שנית, ההנחה היא שאף אדם אינו מסוגל לשנות מרצונו את אופן כתיבתו לאורך זמן, או לחילופין בלי להותיר סימנים לשינוי המאולץ. מכאן שהניסיון הוא לייצר מעקב מהימן אחר מסקנות התחום והמקצוע.

ההיבט הטכני של גרפולוגיה

מבחינה טכנית, גרפולוגיה נשענת על בדיקת המנגנון להפקת תנועות הכתיבה שנמצא במתאם למערכת העצבים המרכזית ואף מושפע ממנה. זו הסיבה בגללה במסגרת המקצוע הזה בודקים בעיקר את צורת האותיות של כתב היד.

סוגים של ניתוח גרפולוגי

את הניתוח עצמו ניתן לבצע באמצעות שיטות שונות שאלו המאפיינים שלהן:

א. ניתוח משולב – בניתוח משולבים קושרים בין האופן שבו מופיעות אותיות מסוימות לבין תכונות אופי ספציפיות. כמו כן, צורת התנועות מקושרת לתכונות אישיות ולכן היא מאפשרת מעקב אחר מאפייני האישיות של האדם.

ב. ניתוח הוליסטי – בניתוח הוליסטי מנסים להתבונן על התמונה המלאה ולבנות פרופיל אישיות כללי. זהו ניתוח שבו משלבים מלבד כתב היד גם אלמנטים כמו תנועות, שמירה או חוסר שמירה על שוליים ורווחים, לחץ שמופעל על הדף וכן הלאה.

ג. ניתוח סמלי – זו גישה בסיסית של התחום ובה בוחנים סמלים כהופעתם בכתב ידו של אדם. היא פחות נפוצה כיום ומשמשת רק לצרכי לימוד ותיאוריה.

איפה משתמשים בניתוח?

השימוש בגרפולוגיה נפוץ באבחון תעסוקתי. הוא יכול לסייע לחקירות, לייעוץ זוגי ולמתן הכוונה אישית. עם זאת, אות או תו לא בהכרח מציינים תכונה מסוימת כי יש להביא בחשבון את הנסיבות, ההקשר ועוצמת הלחץ המופעל.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן