כבאי

כבאי

כבאות היא מקצוע מוכר ונחשב במיוחד בכל מקום בעולם – ולא בכדי מדובר בחלום של ילדים רבים

מקצוע הכבאות הוא לא עוד אחד מהמקצועות המוכרים לכולנו טוב כל כך. לא מדובר פה בעבודה משרדית נוספת או במשרה בסיסית בשירות המדינה – מדובר פה בעבודת הצלה, בעבודה שבה התפקיד של כל עובד ועובד הוא להציל חיים ולמנוע אסונות בקנה מידה לאומי, ולא בכדי מדובר במקצוע לא פשוט, שיש בו שליחות רבה ולא רק עבודה קשה. שירות הכבאות וההצלה דורש מהעובדים בו – הכבאים – מקצועיות גבוהה מאוד בתחום של גילוי אש, כיבוי אש, חילוץ והצלה, בנוסף לכושר גופני גבוה במיוחד ויכולת לעמוד באתגרים הפיזיים והנפשיים השונים של מקצוע זה. כעת, נכיר בדיוק את תהליך ההכשרה וההתאמה למקצוע תובעני זה, שמהווה פנטזיה וחלום של רבים מאתנו – כבר מגיל צעיר במיוחד בו אנחנו מקבלים לידינו את משאית הכיבוי הראשונה כצעצוע ילדים.

מהו תהליך ההכשרה של כבאים, מה כולל התפקיד ומי יכול להפוך לכבאי?

  • מי מתאים להיות כבאי? מי שרוצה לעשות בכבאות צריך לעמוד במספר תנאים מחייבים בתחומים שונים. בתור התחלה, מועמדים לקורס כבאות שמכשיר את אנשי המקצוע בתחום צריכים לעבוד מספר מבדקים מחייבים – מבדק כושר שמוודא שהמועמד נמצא בכושר הפיזי המתאים עבור מקצוע זה, מבדק בריאות מקיף בהתאם, בחינות עיוניות בתחומים שונים המהווים בסיס לעבודת הכבאות, וראיון אישי שמהווה סינון אחרון עבור התאמה למקצוע. רק מי שעומד בתנאים המחמירים האלה יכול להתחיל את תהליך ההכשרה שלו ככבאי מקצועי המתמחה בתחומים השונים של כיבוי וגילוי אש, חילוץ, הצלה, והתכנים האחרים הנלמדים במסגרת קורס כיבוי.
  • על תהליך ההכשרה – ישנן מסגרות הכשרה שונות בכל מה שנוגע להכבאיכשרת כבאים, בהתאם לרמת העיסוק והמקצועיות הנדרשת מכל כבאי בשירות ההצלה. ישנו בית ספר ממשלתי לכבאות מטעם המשרד לביטחון פנים, וכן קורסים מקצועיים והכשרתיים שונים מטעם מכללת משלב, המלמדים נושאים ספציפיים יותר בעולם המקצועי של גילוי אש וכיבוי אש, כולל הכשרות של ממוני בטיחות אש. בכל מקרה, התכנים הנלמדים באופן בסיסי במסגרת ההכשרה של כל כבאי הם קורסי חילוץ, קורסים של מניעת דליקות, חקירת דליקות, חומרים מסוכנים ועוד נושאים רבים ומגוונים, כולל מסגרות הכשרה מקצועיות עבור כבאים בתפקיד שעוברים השתלמות כזו או אחרת.

כבאות היא מקצוע עם שליחות – בסופו של דבר
, מדובר פה בעניינים של חיים ומוות

עבודה ככבאי היא לא עוד אחת מהעבודות הנפוצות והשגרתיות שרובנו עוסקים בהן. מעבר לכך שמדובר בעבודה פיזית לא פשוטה שבה נחשפים לאתגרים ולסיכונים בלתי מבוטלים, מדובר בעבודה עם שליחות, שיש לה משמעות עצומה בכל מה שנוגע לחיי אדם ולהצלתם. אם אתם מרגישים שאתם יכולים להצטרף לכוחות החשובים כל כך, ולהפוך לאנשי מקצוע בתחומים של גילוי אש, כיבוי אש, הצלה וחילוץ ועוד – מצאו את מסגרת ההכשרה הרלוונטית עבורכם.

כתיבת תגובה

דילוג לתוכן