עבודתה של דיאטנית קלינית

תחום התזונה נועד לאפשר לכל אדם לבחור בצורת אכילה וסגנון חיים שהוא בריא ומאריך חיים. לא מעט אנשים מוצאים את עצמם במהלך חייהם זקוקים לליווי וייעוץ בכל הקשור לתזונה שלהם והם יתורו אחר דיאטנית קלינית שתסייע להם בזאת. דיאטנית היא אשת מקצוע שמועסקת דרך הקהילה או באופן פרטי ומעניקה עצות ותובנות בתחום התזונה שיכולות לסייע לכל אדם.

ליווי אישי

דיאטנית תלווה בצורה פרטנית כל מי שמעוניין בשינויי הרגלי התזונה היומיומית שלו. היא מחזיקה בכל הידע המקצועי ותדע להכין תפריט תזונה שיתאים באופן אישי לכל אדם בהתאם לגילו, אופיו, משקלו, בעיות בריאותיות מהם הוא סובל, או לכל מי שמבקש להתחיל לשמור על אורח חיים בריא. על מנת למנוע משבר או קושי בתהליך עצמו, הפגישות עמה ילוו בייעוץ וחשיפה בהתאם לכל בעיה שעולה, זאת כדי להבטיח תהליך ממושך ושינוי אמיתי. הדיאטנית תלווה את לקוחותיה לצורך מניעת בעיות שמגיעות בעקבות תזונה לקויה ותהיה מוסמכת לספק ייעוץ מקצועי לגבי כל טיפול בתזונה בהתאם למחלות שונות.

 

יועצת מקצועית בתחום התזונה

דיאטנית קלינית היא למעשה יועצת תזונה שעברה לימודים והסמכה שבסופם העניק לה משרד הבריאות את הרישיון לעסוק בתחום. מקובל מאוד לחשוב שדיאטנית קלינית עוסקת רק בקרב מי שמעוניין לרדת במשקל, כשלמעשה מנעד התחומים בהם היא מוסמכת לעסוק הרבה יותר רחב, החל ממתן טיפול לכל מי שסובל מהפרעת אכילה, דרך ייעוץ ועצות תזונה בקרב ספורטאים וכלה בהכנת תפריט לכל מי שסובל ממחלות כמו צליאק, סכרת ועוד.

כישורים נדרשים

דיאטנית מוסמכת תהיה גורם משמעותי בכל הנוגע לקידום חיי בריאות, יש לה את הידע ואת הכישורים לתרגם החלטה רפואית שקשורה לתזונה ואורח חיים בריא. כמו כן, היא מוכרחה להכיר במדע, ביולוגיה של האדם, אפיוני מאכלי עדות וכל סוגי המזון שיש. היא צריכה גם לדעת לתקשר עם כל סוגי בני האדם ולהצליח להעביר להם את המסרים, על אף המורכבות שלהם, בצורה פשוטה. עליה גם להקרין ללקוחותיה גישה אופטימית, אמפטית וסבלנית ולדעת לעשות שימוש גם בהומור.

הכשרה לדיאטנית מוסמכת

כדי לעסוק במקצוע דיאטנית קלינית, יש ללמוד את התחום באופן מקצועי. בדרך כלל, לימודי תזונה יארכו שלוש שנים כשבתום הלימודים, כמו בכל תחום אחר, יש לבצע הכשרה מקצועית במוסדות הרפואיים. הקורסים שילמדו סטודנטים ללימודי תזונה הם מגוונים וחלקם יהיו קורסי יסוד כמו כימיה כללית, פיזיקה, סטטיסטיקה וגם מגוון של קורסים שהם יותר ייעודיים לתחום התזונה כמו אנטומיה של גוף האדם, תזונתו של האדם, דיאטטיקה, תורת הריאיון, בריאות הציבור ועוד. את לימודי מדעי התזונה ניתן ללמוד במספר מוסדות ומכללות כמו הפקולטה למדעי החקלאות, במכללת תל חי, באוניברסיטת חיפה במסלול ייעודי לתואר שני במדעי התזונה, במרכז האוניברסיטאי אריאל ועוד.

תחומי התעסקות

דיאטנית קלינית שהיא מוסמכת שסיימה לימודי תזונה ועברה את ההכשרה המקצועית, תוכל לעסוק בתחום הסקטור הפרטי או לעבוד במסגרת חברה או גופים ציבוריים שונים כמו קופ"ח, בית חולים, מסגרות מוסדיות למבוגרים, בתי אבות ועוד. בשנים האחרונות עולה הביקוש לדיאטנית מוסמכת, בשל המודעות הגדולה להשפעות התזונה על בריאותנו. יחד עם זאת, דיאטנית קלינית שתעדיף לעסוק כעצמאית בסקטור הפרטי תצליח להרוויח שכר נאה במתן ייעוץ תזונתי ללקוחות פרטיים וכן בלקיחת חלק בהרצאות, קורסים וסדנאות שעוסקים בנושא התזונה ועוד.

Comments are Disabled

דילוג לתוכן