ג'וב כחשמלאי

חשמלאי מחזיק באחת העבודות המאתגרות ביותר בתחום התעשייה. במאמר הבא נמנה את הסיבות לאתגר ונציג את התפקידים העיקריים של אנשי המקצוע.

חשמל הוא תופעה פיזיקלית האחראית במידה רבה לכל אספקט בחיים שלנו. קשה לתאר את החיים המודרניים ללא שימוש במערכות חשמל. מערכות מן הסוג הזה נמצאות בבית, במרחב הציבורי, בעבודה ובכלי רכב. הן אחראיות על המזון שאנו צורכים, על התרופות בהן אנו משתמשים ובאופן כללי על איכות החיים בעידן המודרני. יחד עם זאת, הטיפול בעבודות חשמל עדיין נשאר מורכב ומאתגר.

חשמלאי מוסמך נדרש לעבור שורה ארוכה של מבחנים על מנת לעסוק בתחום. ההסמכה מעידה על כך שמדובר על מקצוע מאתגר ומתגמל. הביקוש לאנשי מקצוע מוסמכים עולה ככל שהשימוש במוצרי חשמל מתגבר. במילים אחרות, ענף החשמל צפוי להמשיך וללוות אותנו ללא קשר להתקדמות הטכנולוגית ואולי דווקא בגללה.

מאפייני ענף החשמל

בניגוד לאנשי מקצוע אחרים, אדם עם הסמכה ורישיון לעסוק בחשמל נדרש לעמוד בקריטריונים גבוהים. יש ממנו ציפיות הנובעות ממספר סיבות:

א. היכרות עם מכשירי חשמל חדשים – האתגר בעבודה עם חשמל נובע מכך שמדובר על תחום דינאמי, גמיש ואינטנסיבי. חדשות לבקרים אנו שומעים על מכשירי חשמל חדשים שיוצאים לשוק. רק חשמלאי מוסמך יכול להכיר את דרישות מכשירי החשמל ולהתאים עבורם את תנאי התשתית. כתוצאה מכך, האתגר הוא לא רק לעקוב אחר החידושים אלא גם לתת עליהם מענה מקיף ויסודי.

ב. שמירה על כללי הבטיחות – איש מקצוע עם הסמכה בתחום החשמל לא יכול לבצע את תפקידו ללא שמירה על כללי הבטיחות. מדובר על אנשי מקצוע הכפופים להוראות משרד העבודה, משרד התמ"ת וגורמים רשמיים נוספים. כללי הבטיחות משרתים גם את אנשי המקצוע המוסמכים וגם את הציבור הרחב. האתגר של אנשי המקצוע הוא להציב את הבטיחות בראש סדר העדיפויות, מבלי לפגוע ביעילות התיקון או בעמידה בלוח הזמנים. זהו אתגר עצום שאינו קיים במקצועות אחרים.

ג. הקפדה על תחזוקה בהתאם להוראות יצרן – חשמלאי חייב להכיר את הוראות היצרן לפני שהוא מציע שירותי תיקון, טיפול או התקנה. יצרנים קובעים הוראות לטיפול במכשירי חשמל לפי חומרי הגלם בהם הם משתמשים. אף איש מקצוע לא יכול להרשות לעצמו לבצע את העבודה ללא סקירה יסודית של הוראות היצרן. כתוצאה מכך, האתגר של אנשי המקצוע בתחום החשמל הוא לעקוב אחר ההוראות ולהקפיד עליהן. לעיתים קרובות הוראות היצרן מתנגשות עם האינטרס של הלקוח, לכן איש המקצוע הוא הגורם המוסמך היחיד להכריע ולקבל החלטה.

כל מי שעוסק בתחום החשמל מבין כי מדובר על ענף עם אתגרים עצומים. אתגרים אלו לא צפויים להיעלם בעתיד, אלא להיפך. חשמלאי הוא בין אנשי המקצוע החיוניים ביותר לשמירה על איכות החיים המודרנית ויש לכך סיבות רבות.

דילוג לתוכן